الپتیکال (اسکی فضایی)

در محدوده ی تجهیزات ورزشی،الپتیکال یک ابتکار جدید است.این دستگاه ورزشی در سال 1995 به بازار عرضه شد و کراس فیتنس به عنوان اولین وارد کننده الپتیکال های حرفه ای از برند های معتبر نام اسکی فضائی را به عنوان معادل فارسی برای آن انتخاب کرد.

الپتیکال (اسکی فضایی) برای سفت کردن عضله های بالایی ران و بهبود استقامت نقش بیشتری نسبت به دستگاههای قدیمی دارند. درک درست از نحوه ی استفاده از اسکی فضایی باعث میشود که شما تمرینات موثرتری داشته باشید و از همه ی فواید آن استفاده نمایید.

نگاهی کلی به طراحی

ممکن است الپتیکال (اسکی فضایی) از دور مانند تردمیل (دو ثابت) بنظر برسد ولی طراحی آنها درواقع بسیار متفاوت است.crossfitness eleptical home training نگاه مقایسه ای به تردمیل و اسکی فضائی (الپتیکال) نشان می دهد که بر خلاف تردمیل،دستگاه اسکی فضائی ،سطح صافی برای دویدن ندارد. به جای آن شما پاهایتان را روی جای پا می گذارید که باعث میشود گامهای بلند بردارید و پاهایتان صاف بر روی آن قرار گیرند که از افتادن و یا صدمه دیدنتان جلوگیری میکند . بسیاری از دستگاههای الپتیکال (اسکی فضائی) دارای دستگیره هایی متحرک هستند که باعث میشوند شما در هنگام ورزش امنیت بیشتری را احساس کنید و همچنین حرکاتی را هم با دستهایتان انجام داده باشید؛یعنی با اسکی فضائی ماهیچه های کل بدن درگیر می شوند.

حتما بخوانید:  ۱۰ فایده شنا کردن

مزیت برخورد نداشتن با زمین

طراحی بخصوص الپتیکال (اسکی فضایی) در بر خورد کم پا با زمین است. در حالیکه ورزشهای هوازی سنتی مانند ایروبیک و دویدن باعث میشوند پای شما با نیروی زیادی به زمین فشار آورد؛ همچنین برخوردی در تمرین الپتیکال وجود ندارد. اسکی فضایی نسبت به تردمیل از جذابیت بیشتری برخوردار است  و به راحتی مئت زمان بیشتری را می توانید با آن ورزش کنید. به جای آن پای شما در راستای برداشتن قدم های بلند بدون هیچ برخوردی با زمین،هستند. این مزیت باعث میشود که شما از صدمه دیدن مفاصل در امان باشید. بعلاوه اینکه پاهایتان را زمین نمی گذارید ، و این می تواند مشکلاتی از قبیل برداشتن قدم های کوتاه اضافی را از میان بردارد و در کاهش کمردرد موثر است.

برای جلوگیری از کمردرد ناشی از تمرین نادرست،ابتدا باید ایستادن صحیح بر روی الپتیکال را یاد بگیرید.

مزیت قلبی

الپتیکال (اسکی فضایی) بیشتر برای تمرین های قلبی-عروقی بکار میرود،زیرا میزان مقاومت در آن در حد تمرین با دمبل نیست. شما میتوانید الپتیکال را به صورت دوره ای استفاده کنید تا وضعیت قلب-عروقی خود را بهبود بخشید و به دلیل اینکه شما سرعت را کنترل میکنید،انجام تمرین های بازه ای با آن راحت است.برای بهبود سلامت قلبی و کاهش کلسترول و افزایش شادابی، از الپتیکال(اسکی فضائی) استفاده کنید.

حتما بخوانید:  فواید پله نوردی

مزیت عضله سازی

در حالی که دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی)  به عنوان یک دستگاه برای ورزشهای قلب-عروقی شناخته شده است، اما به برای عضله سازی هم به شما کمک میکند.اضافه کردن حرکات عضله ساز هم سوخت و ساز شما را بالا میبرد و هم به کاهش وزن کمک میکند. نقاط اصلی که میتوانید در آن ها عضله بسازید، رانها،عضلات عقب ران و بسته به مدل الپتیکال،بازوهایتان،هستند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید از انواع اسکی های فضائی کراس فیتنس دیدن کنید و آن را با انواع تردمیل ها مقایسه کنید.

این پست را می توانید با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید.