اهمیت کراتین بدنسازی در فیتنس زنان

اگر از آن دسته از خانم هایی هستید که اوقات  زیادی را در باشگاه های ورزشی می گذرانید، احتمالا بارها اسم پودر کراتین به گوشتان خورده و یا بین مکالمه مربی و شاگردان یا در مجلات فیتنس و تناسب اندام بارها اسم آن را شنیده اید.

پودر کراتین به علت تاثیری که بر افزایش قدرت، افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد ورزش  دارد، شناخته شده است؛ اما با این حال بسیاری از زنان از آن استفاده نمی کنند.

خانم هایی از کراتین بدنسازی استفاده می کنند که به دنبال افزایش وزن ، و یا افزایش توده عضلانی خود هستند و اکثر زنان در طول برنامه های فیتنس به پودر کراتین نه می گویند؛ تنها به این دلیل که فکر می کنند پورد کراتین در برنامه فیتنس آنها منجر به چاقی و افزایش وزنشان می شود.

 بیاید کمی بیشتر راجع به کراتین و مصرف صحیح آن بدانیم تا بتوانیم درست تصمیم بگیریم که آیا کراتین مکملی است که می خواهیم در برنامه فیتنس خود داشته باشیم یا نه.

حتما بخوانید:   بادی اتک با بدن ما چه می کند؟

کراتین چیست ؟ و از کجا می آید؟

اولین نکته ای که باید بدانید این است که کراتین یک استروئید نیست. در واقع کراتین یک ترکیب شیمیایی متفاوت است و ربطی به هورمون ها ندارد.

کراتین جزء اصلی از بافت عضلات پستانداران است و به طور طبیعی در بدن تولید می شود.

کراتین، مؤثرترین مکمل برای افزایش توده عضلانی و قدرت است و مکملی پایه ای در بدنسازی و فیتنس محسوب می شود. مطالعات نشان می دهند استفاده از کراتین در مقایسه با فقط تمرین کردن، می تواند قدرت را ۲ برابر کرده و عضله سازی را بیشتر کند.

از آنجایی که بدن قادر به تولید کراتین است، کراتین برای بدن یک ماده مغذی محسوب نمی شود و از طرفی کراتین تولید شده در بدن تنها برای ۸ تا ۱۰ دقیقه  فعالیت بدنی حفظ می شود و برای بیشتر از این باید از مکمل کراتین استفاده کرد. به همین دلیل است که پودر کراتین برای کسانی که علاقه مند به افزایش عضلات و قوی تر کردن آن دارند بسیار حیاتی است.

حتما بخوانید:   دومین طلای مسابقات پارالمپیک بر گردن مجید فرزین

به طور طبیعی کراتین به مقدار کمی در گوشت گاو،گوسفند و ماهی یافت می شود و گیاهخواران از آن بی بهره اند.

کراتین پودر مکمل سفید و بی بو است که پر استفاده ترین آن کراتین مونوهیدرات است و فرم های دیگری از آن به نام کراتین اتیل استر و  سرم کراتین نیز در بازار وجود دارد.

پودر کراتین چه فایده ای برای فیتنس زنان به همراه دارد؟

اگرچه اکثر تحقیقات در باره کراتین بر روی مردان انجام شده است، اما شواهد نشان میدهد که زنان نیز مانند آقایان از مزایای کراتین بهره مند می شوند. به طور کلی کراتین تاثیر مثبتی بر عملکرد زنان در برنامه فیتنس شان دارد. تاثیر پودر کراتین در زمانی که به ورزش های قدرتی روی آورده اید بسیار بیشتر از زمانی است که تنها برنامه های هوازی را در برنامه فیتنس روزانه خود گنجانده اید.

کراتین، با افزایش شدت جریان خون به داخل عضلات، باعث ایجاد انقباض هایی کارآمدتر در هنگام وزنه زدن و احساس قدرت بیشتر می شود. این ماده، با تامین مستمر مواد مغذی مورد نیاز عضلات(کراتین فسفات)، به بهبود آنها پس از تمرین و خشک (بدون چربی) و متراکم شدنشان کمک می کند.

حتما بخوانید:   5 راه حفظ تناسب اندام در تعطیلات نوروزی