فیتنس خانگی

فیتنس از رشته ورزشی های محبوب بسیاری از علاقه مندان به تناسب اندام است. خانم ها و آقایانی که می خواهند به اندام خود شکل و فرمی زیبا بدهند، خانم هایی که دوست دارند مانند ستاره های سینما بدرخشند، کسانی که از اضافه وزن خود خسته شده اند و … همه این دسته از افراد معمولاً فیتنس را انتخاب می کنند. فیتنس نامی است که تمام ورزشها را در دل خود قرار می دهد و یکی از مهم ترین آن ها فیتنس خانگی است.

فیتنس خانگی همانند انجام حرکات متداول و ترکیبی ورزش های مختلف در خانه یا محل کار با استفاده از ابزار های بسیار ساده و ارزان و قابل دسترس است. که جایگاه ویژه در بین مادران پرمشغله یا زنان کارمند دارد که فرصت رفتن به باشگاه های ورزشی را ندارند.

می خواهید به اندامی متناسب برسید ولی باشگاه از خانه تان دور است؟ تنبلی می کنید؟ و یا هزینه ی باشگاه بالا است؟ پس باید در خانه تمرین کنید. برای ایجاد یک محیط مناسب برای تمرین در خانه لازم به پرداخت هزینه ای زیاد ندارید و حتی بدون دستگاهها و تنوع وسایل باشگاهی هم می توانید عضله بسازید و کالری بسوزانید.

حتما بخوانید:  نکات فنی تمرین با دوچرخه ثابت (۱)

5 مرحله ی اصلی ورزش فیتنس خانگی

یک برنامه ی فیتنس کارآمد 5 مرحله ی اصلی دارد که همه ی آن ها را می توانید در خانه انجام دهید:

  1. گرم کردن می تواند به آسانی راه رفتن یا آرام دویدن روی تردمیل باشد یا پدال زدن آهسته بر روی دوچرخه ثابت.
  2. تمرین ایروبیکی برای مرحله ی دوم راه رفتن یا پدال زدن را تندتر کنید یا پرش با طناب انجام دهید و یا هرچه که از آن لذت می برید و ضربان قلب شما را بالا می برد.
  3. تمرین مقاومتی برای مرحله ی مقاومتی می توانید دراز و نشست بروید یا با دمبل های کوچک راه بروید.
  4. حرکات کششی انعطافتان را با حرکات یوگا و کششی بالا ببرید.
  5.  تمرین سرد کردنتان هم باید مشابه گرم کردن بدنتان باشد، یعنی یک تمرین ایروبیکی آرام تا ضربان قلبتان پایین بیاید.

اگر زمان کافی برای ورزش ندارید، شدت تمرین هایتان را افزایش دهید. به جای 45 دقیقه پدال زدن آرام روی دوچرخه ی ثابت، آن را به 25 دقیقه پدال زدن تند و سریع تبدیل کنید.

حتما بخوانید:  اهمیت تعداد ست وتکرار هر حرکت در بدنسازی و فیتنس

شروع فیتنس خانگی

اگر مبتدی هستید، از 30 دقیقه تمرین ایروبیکی (هوازی) حداقل 3 بار در هفته و 20 تا 30 دقیقه تمرین crossfitness home fitness menقدرتی آن هم 3 بار در هفته، شروع کنید. مهم نیست که کدام حرکت را انجام می دهید به خاطر داشته باشید که تمریناتتان را به آرامی شروع کنید و بعد زمان و شدت آنها را زیاد کنید.

روی عضله هایی تمرکز کنید که فکر می کنید باید روی آن ها کار کنید؛ ببینید آنها را حس می کنید یا نه؟ اگر بر روی عضله های شکمتان کار می کنید ولی درد آنرا در گردنتان احساس می کنید، پس دارید اشتباه تمرین می کنید. با توجه به نوع آموزش پیش بروید تا از آسیب پیشگیری کنید.

تمرین در خانه مزایای زیادی دارد ولی مواردی مانند زنگ خوردن گوشی، صدای بچه ها، حیوانات خانگی و … می توانند باعث هواس پرتی شما بشوند و انگیزه ی ورزش را از شما بگیرند. برای داشتن انگیزه در ابتدای روز ورزش کنید. با انجام ورزش صبحگاهی بقیه ی روز را برای انجام کارهای دیگرتان خواهید داشت.

حتما بخوانید:  چرا هرچه تمرین می کنید بازوهایتان جمع نمی شود؟

در فیتنس خانگی  چند نکته ی زیر را به خاطر داشته باشید:

  1. از تکراری شدن تمرینات فیتنس خود بپرهیزید. در خانه، تنوع وسایل ورزشی زیاد نیست پس در وبلاگ کراس فیتنس تمرینات مربوط به خود را دنبال کنید.
  2. اهدافی برای خودتان مشخص کنید و در راستای آن ورزش کنید.
  3. فیتنس خود را به یک روش زندگی تبدیل کنید، یعنی ورزش جزیی از کارهای روزمره ی شما بشود.
  4. یک همراه پیدا کنید تا بهانه ی کمتری برای ورزش نکردن داشته باشید.

خیلی از ما همیشه برای کنار گذاشتن عادت های غلط خود، ترک سیگار، شروع رژیم غذایی سالم همیشه می گوییم از “شنبه آینده شروع می کنم”. از من به شما نصیحت این شنبه ها هیچ وقت نخواهد رسید. از همین امروز شروع کنید. و با ما همراه باشید.

اگر این پست برایتان مفید بوده است، آنرا با دوستان ورزشکار خود به اشتراک بگذارید.