وسایل پزشکی ورزشی چیست و بطور عمومی چه کاربرد هایی دارند؟

رشته پزشکی ورزشی چیست؟

هرچند رشته پزشکی ورزشی به عنوان یک رشته تخصصی پزشکی در چند دهه اخیر مطرح شده‌است، ولی سابقه آن با تاریخ ورزش درجهان پیوند خورده‌است.

از هنگامی که ورزش وجود داشته است، مباحث پزشکی و ورزشی نیز در کنار هم مطرح بوده‌است.با گسترش ورزش و همگانی تر شدن آن دانش بشری در خصوص پزشکی ورزشی به‌ویژه در بعد آسیب‌های ورزشی و بازتوانی ورزشی افزایش یافت.

تجهیزات پزشکی ورزشی چیست؟

این تجهیزات به دو دسته درمانی و کمکی تقسیم می شوند و نقش اساسی در بهبود و توان بخشی دارند.

تجهیزات درمانی

هدف این تجهیزات بهبود و توان بخشی افراد است:

  • دستگاه های الکترونیکی
  • تجهیزات مکانیکی

دستگاه های الکترونیکی

این دستگاه ها بیشتر مورد توجه بخش پزشکی و درمانی( فیزیوتراپی) قرار گرفته است. این نوع دستگاه ها (compex) مشابه وسایل قدیمی مورد استفاده در بخش پزشکی هستند.

با فرستادن پالس های الکترونیکی و یا صوتی به عضلات و رباط ها باعث تحریک سلول ها ( ایجاد انقباض های کوچک در بخش آسیب دیده) و یا افزایش جریان خون و گرما درون بافتی (جریان خون بیشتر باعث تخیله مواد درد زا از درون سلول ها و میزان درد را برای افراد قابل تحمل تر می کند)و نهایتا ترمیم بافت ها می شود .

حتما بخوانید:  اهمیت شرکت در کلاس های اسپینینگ

همچنین این انقباض ها و تحریک سیستم عصبی در مواردی که فرد دچار آسیب های عصبی است، باعث تقویت سیستم عصبی و بهبود نرون ها می شود.

این نوع دستگاه ها مورد توجه ورزشکاران نیز قرار گرفته و از حالت کلینکی خارج شده است. ورزشکاران با استفاده از دستگاه هادر حین و بعد از تمرین میزان دفع اسید لاکتیک و مدت زمان تمرین خود را افزایش می دهند.

دستگاه های مکانیکی ( پزشکی ورزشی)

این نوع تجهیزات، دستگاه های مکانیکی کمکی و درمانی هستند ،که برای بازیابی توان حرکتی برای افراد دارای آسیب های فیزیکی( قطع نخاع، پارگی تاندون و …) کهولت سن و یا  بیماری های خاص (پارکینسون یا معلولیت و…)  مورد استفاده قرار می گیرند.

در حرکت درمانی با توجه به ناتوانی افراد، روش های مختلف درمانی استفاده می شود. تمرینات بر اساس توان ، سن و مدت زمانی که عضله و یا رباط مورد نظر،

بی حرکت بود یا دچار تحلیل شده است، برای فرد تعریف می شود.

حتما بخوانید:  سایز کم کنیم ؛سبک زندگی خود را تغییر دهیم (۳)

این تمرین ها با شدت بسیار کم آغاز و با افزایش توان افراد ،کیفیت ،تعداد و مدت زمانی که بتوانند حرکت مورد نظر را انجام دهند، شدت حرکت ، نوع و مدت زمان تمرینات تغییر می کند.

تمرینات ايزومتريك و مقاومتی ، با استفاده از وسايلی که بطور معمول استفاده می شوند ،از قبيل فنر ، قرقره ، وزنه ، صندلی چهار سر ، پارالل ، دوچرخه ثابت ، چرخ شانه ، نردبان شانه ، كشش مكانيكی گردن و … و یا دستگاه های پیشرفته پزشکی ورزشی، با تناسب نوع هدف اجرا می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *