ویتامین های موثر برای گرفتگی عضلات بعد از ورزش

پیام واضح است، ما باید بهتر غذا بخوریم و بیشتر تمرین کنیم. اما بعد از یکی دو روز ورزش سنگین می بینید که عضلاتتان دچار گرفتگی شده اند. این موضوع یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که برای کسانیکه تازه شروع به ورزش می کنند پیش می آید. قبل از اینکه کفش های ورزشتان را کنار بگذارید بهتر است به نقش موثر ویتامین ها در گرفتگی عضلات توجه کنید.

ویتامین E

این ویتامین قابل حل در چربی است و در غذاهایی مانند مغز بادام، روغن گندم، اسفناج، دانه های آفتاب گردان و کره ی بادام زمینی یافت می شود. ویتامین E به میزان کمتری در میوه هایی از قبیل کیوی، مانگو و گوجه فرنگی موجود است. این ویتامین نقش محافظت کننده در عضلات دارد و به ریکاوری بعد از ورزش کمک می کند.

ویتامین C

شما احتمالأ ویتامین C را با نام اسید اسکوربیک می شناسید که به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانش و فراوانی آن در پرتقال ها معروف است. این ویتامین در بروکلی تازه، فلفل و توت فرنگی یافت می شود. بسیاری از ورزشکاران این ویتامین را در دُزهای بالا مصرف می کنند اما تحقیقات نشان داده اند که ویتامین C با اینکه گرفتگی عضلات را کاهش می دهد اما مصرف زیاد و طولانی مدت آن، زیان آور است.

حتما بخوانید:  در محل کار هم ورزشکار باشیم

ویتامین D

آیا شیر مصرف می کنید؟ پس این ویتامین را به بدنتان می رسانید همچنین ویتامین D را روزانه به مدت 15 تا 20 دقیقه از تابش آفتاب نیز دریافت می کنید. این ویتامین به بدن کمک می کند تا کلسیم بیشتری تولید کند و استخوان ها و دندان ها و عضلات محکم تر شوند. و همین موضوع آنرا به ویتامینی مهم در ریکاوری بعد از ورزش تبدیل کرده است.

ویتامین B12

ویتامین B12 مربوط به تولید انرژی و ساخت استقامت است. ممکن است متوجه شده باشید که بسیاری از غلات صبحانه و نوشابه های انرژی زا پر شده از این ویتامین هستند. غذاهایی که دارای میزان قابل توجهی از این ویتامین هستند عبارتند از: ماهی، گوشت گاو و شیر لبنی. بدون ویتامین B12 بدن شما بعد از ورزش ریکاوری نخواهد شد.

بهترین راه برای مبارزه با گرفتگی عضلات این است که شما تصویر بزرگتر را ببینید. به جای اینکه فقط روی ویتامین ها تمرکز کنید، روزانه میوه ها و سبزیجات متنوعی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا ویتامین های مورد نیاز به بدنتان برسد. بعد از ورزش این ویتامین ها را مصرف کنید تا دیگر دچار گرفتگی عضلات نشوید.

حتما بخوانید:  فواید ورزش با استپر

اگر این پست برایتان مفید بوده است آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.