چه تمریناتی برای اندام ما مناسب است؟

فکر می‌کنم همه‌ی ما تا بحال متوجه شده‌ایم بعضی‌ها هیچوقت شبیه بازیگر یا ستاره‌ی خاصی نمی‌شوند، حتی اگر هر چقدر هم که می‌توانند ورزش کنند. مثلا، اگر شما ران و باسن پهنی داشته باشید، هیچ وقت مانند کیرا نایتلی نخواهید شد. اما ممکن است اندامتان تا حدودی شبیه به بدن سلما هایک باشد. چیزی که می‌خواهم به آن برسم این است که، همه‌ی ما یک شکل بدن خاص داریم که نمی‌توان حقه زد و آنرا شکل دیگری در نظر گرفت.

این شکل بدن، با توجه به جایی که چربی و عضلات بیشتر تجمع دارند مشخص می‌شود – مثلا در ران‌هایمان، یا شاید در پشت کتفمان. ژنتیک، در تعیین شکل ما نقش مهمی بازی می‌کند. پس شاید نتوانید آنرا تغییر دهید، اما قطعا می‌توانید با وفق دادن ورزشتان با شکل خاص بدن خودتان، در ساخت اندامی زیبا، به تعادل برسید.

شکل ساعت شنی

بدن شما تناسب خوب و دور کمرتان پهنای کمی دارد، این در حالی است که بالا تنه تان کمی بیشتر یا کمتر، هم اندازه‌ی پهنای رانتان است. بدن‌های شکل ساعت شنی، مهیای بدنسازی هر عضوی از بدنشان هستند. بهترین ورزش‌ها برای این دسته، شنا، دویدن، و دوچرخه ثابت است. چنین ورزش‌هایی به شما کمک خواهند کرد تا بدون بدست آوردن توده‌ی عضلانی، تناسب اندامتان حفظ شود.

حتما بخوانید:  آیا تفاوتی بین تمرین ایروبیکی و تمرین کاردیو (قلبی-عروقی) هست؟

شکل گلابی

این بدین معنی است که ران‌هایتان نسبت به شانه‌ها عریض‌تر است، و شما مستعد افزایش وزن از ران هستید. با توجه به این، چیزی که احتیاج دارید انجام دادن ایروبیک و طناب زدن، و تمرکز بر ران‌ها و پایین تنه‌تان است. همچنین شنا سوئدی و بارفیکس هم توصیه می‌شود، تمریناتی که باعث می‌شود بالاتنه‌تان حجم بیاورد.

شکل سیب

این شکل، مانند یک گلابی برعکس است، به این معنی که شما در مقایسه با ران‌هایتان قفسه سینه‌ی پهن‌تری دارید. پس با کار کردن بر روی پاهایتان، تعادل بدست خواهید آورد. بالا رفتن از پلکان، پیاده روی در سطوح شیب دار، یا هر تمرینی که بر پاهای شما فشار وارد کند را می‌توانید انجام دهید. ایروبیک، همیشه در این مورد جای خود را دارد، چرا که باعث می‌شود بالا تنه‌ی زیبایی پیدا کنید.

شکل خط کش

اگر شما قد بلند و باریک هستید و دور کمر، شانه و ران‌هایتان ظریف است، پس در این دسته قرار می‌گیرید. حتی اگر بازوان و ران‌های شما مستعد باریک بودن باشند، شما می‌توانید در نواحی شکم و باسنتان حجم بیاورید. در این مورد، تمرینات مقاومتی بهترین گزینه هستند. از طرف دیگر، شما احتیاج دارید تا به تمام گروه‌های عضلانی‌تان توجه کنید تا توسعه‌ی هماهنگی در رشد عضلاتتان داشته باشید. شما می‌توانید تمریناتی همچون: دراز و نشست، تمرینات کششی و انواع پرس‌ها را تست کنید.

حتما بخوانید:  نحوه صحیحی اسکات در تمرینات
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *