چگونه از دویدن در فصل سرما لذت ببریم؟

اگر شما عاشق دویدن هستید چیزی نمی تواند مانع بیرون رفتن و دویدن شما در هوای سرد زمستانی شود.درست است که می توانید چند ساعت بر روی تردمیل در خانه ای گرم بدوید ولی هیچی مثل دویدن در هوای آزاد نمی شود.اما همه ی آن عشق و علاقه به دویدن با سردتر شدن هوا و مشکلات از قبیل یخ زدگی و آبریزش بینی،کم رنگ می شود.در این بخش از کراس فیتنس چند مشکل در مورد دویدن در زمستان و راه حل های آن ها را آورده ایم تا بتوانید با استفاده از آن ها در سرما هم از دویدن لذت ببرید.

اطلاعات بیشتر: تفاوت دویدن بر روی تردمیل و دویدن در محیط بیرون

مشکل : من در زمستان به دلیل سرما،زیرپوش می پوشم ولی هنگام دویدن گرمم می شود و شروع به عرق ریختن می کنم.

دلیل: هنگامیکه شروع به دویدن در هوای سرد می کنید طبیعی است که سردتان باشد و گرم لباس بپوشید چون در بدنتان خون در جریان نیست.ولی هنگامیکه در حال دویدن هستید دمای بدنتان بالا می رود و شما شروع به عرق کردن می کنید.البته محل زندگیتان هم نقش مهمی در لباسی که در زمستان می پوشید دارد.

حتما بخوانید:  پیشگیری از درد قفسه سینه در دویدن (۲)

راه حل:در نظر داشته باشید که کجا می خواهید بدوید.اگر هوای بیرون سرد ولی خیلی آفتابی بود،لایه های کمتری لباس بپوشید.اگر در شب می دوید یک لایه لباس بلند مفید است.همچنین اگر می توانید در خانه بدنتان را گرم کنید و جریان خونتان را بالا ببرید اینگونه در ابتدای مسیر سردتان نمی شود.

مشکل: تنفس در هوای سرد سخت است.

دلیل: بهتر است با بینی نفس بکشید چون هوا را فیلتر و گرم می کند.هرچند هنگامیکه آبریزش بینی دارید بیشتر افراد ترجیح می دهند از دهان نفس بکشند و این به معنای وارد کردن هوای بسیار سرد به داخل ریه هایتان است.

راه حل: هنگامیکه می توانید از بینی نفس بکشید.حتی پوشیدن ماسک اسکی هم همیشه نمی تواند هوایی را که از دهان وارد می کنید را گرم کند.اگر برای تنفس مشکل جدی دارید به پزشکتان مراجعه کنید.

مشکل: گوش های من بسیار سرد می شوند و شروع به درد گرفتن می کنند.

حتما بخوانید:  چرا وزن کم نمی کنید ؛ قسمت(1)

دلیل:گوش ها مانند انگشتان از غضروف نازک به وجود آمده اند که باعث می شود در مقابل سرما بسیار حساس شوند.هر دردی ، نشانه ی عامل محافظت کننده ای در بدنتان است که بصورت خودکار فعال شده است.

راه حل:اگر پوشیدن کلاه یا حتی کلاه اسکی برایتان آسان نیست یک لباسی که گوش هایتان را هم بپوشاند مناسب است.

مشکل: انگشتان پایم هنگام دویدن به کلی بی حس می شوند.

دلیل: متاسفانه هوای سرد همیشه راهی برای بی حس کردن اجزای بدن دارد.این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که در قسمتی از بدن دچار کمبود جریان خون می شوید،مخصوصا در دست ها و پاها.

راه حل:جوراب هایی را که انگشتان پا را از هم جدا می کنند نپوشید زیرا تنها باعث سردتر شدن انگشتانتان می شود. به جای آن چند لایه جوراب بپوشید.

مشکل:آبریزش بینی من قطع نمی شود.

دلیل: هر گاه در بیرون از خانه و هوای سرد نفس می کشید این وظیفه ی بینی است که هوا را فیلتر، گرم و متناسب با دمای بدن بکند و آن هم چند ثانیه قبل از رسیدن هوا به ریه ها.مخصوصا در زمستان کار بینی دو برابر می شود و تلاش برای نرم کردن هوای خشک و سرد بیرون،باعث آبریزش بینی می شود.

حتما بخوانید:  برنامه شروع ورزش با الپتیکال (اسکی فضایی)

راه حل:هرچند اسپری هایی هستند که آبریزش بینی را کمتر می کنند ولی در این جور مواقع استفاده از آن ها را توصیه نمی کنیم.بهترین کاری که می توانید بکنید این است که با خودتان دستمال ببرید!کمی هم وازلین در اطراف بینیتان بمالید.

مشکل:مفاصل من بسیار سفت شده اند و دویدن را سخت کرده اند.

دلیل :هوای سرد باعث می شود که بدن عملکرد آهسته تری داشته باشد و اجزای بدن با سرعت قبلی کار نکنند.به همین دلیل مفاصل بنظر سفت تر می آیند.

راه حل:قبل از اینکه دویدن در بیرون را شروع کنید،در خانه مفاصل و ماهیچه هایتان را با تمرینات دیگر گرم کنید.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.