فواید ماساژ درمانی برای زنان باردار

آیا استفاده از  ماساژ برای زنان باردار ایمن است؟

هرکسی که لذت ماساژ را تجربه کرده باشد ، می تواند درک کند که چرا زنان باردار جلسات ماساژ درمانی را دوست دارند.

زنان باردار به راحتی می توانند در زمان خستگی و استرس و در زمان تغییرات شدید هورمونی و فیزیکی جایی را برای آسودگی داشته باشند. ماساژ برای آنها می تواند حکم قطعه ای از بهشت باشد که به دور از احساس افزایش وزن و خستگی یک ماساژ دلپذیر را دریافت کنند.

طبق مطالعات انجام شده در سال های اخیر، ماساژ درمانی برای زنان باردار مزایای زیر را به همراه دارد:

 • کاهش افسردگی و اضطراب
 • کاهش درد های رایج کمر و پا
 • کاهش درد در زمان زایمان
 • کاهش درد زایمان به 3 ساعت
 • نیاز به دارو در طول زایمان کاهش می یابد
 • کاهش خطر ابتلا به زایمان زودتر

در حال حاضر ماساژ درمانی شایع ترین روش درمانی در بین زنان باردار است.

استفاده از صندلی ماساژ در بارداری

این مطالعات  شامل ماساژ درمانی با صندلی ماساژ نبوده است. آنچه مورد آزمایش قرار گرفته است، ماساژ توسط ماساژورهای حرفه ای و دارای مدرک حرفه ای است نه ماشین ها و صندلی های ماساژ!!!

همچنین ماساژ های انجام شده ، مخصوص زنان باردار و اصطلاحا ماساژ تخصصی بارداری است. هنوز مدرکی ثابت شده برای اعتبار صندلی های ماساژ برای زنان باردار وجود ندارد.

به همین دلیل استفاده از صندلی های ماساژ حتما با مشورت پزشک باید انجام گیرد.

فواید استفاده از صندلی ماساژ

12 فایده استفاده از صندلی ماساژ که از آن بی خبر هستید

مزایای زیادی در استفاده از صندلی های ماساژ وجود دارد که اکثر افراد از آن بی خبر هستند. در واقع صندلی ماساژ برای اکثر وسیله ای ناشناخته است.

اکثر افراد صندلی ماساژ را یک وسیله لوکس می دانند که افراد عادی نمی توانند هزینه آن را پرداخت کنند.

برخی هم بر این باورند که که صندلی ماساژ تاثیرات زودگذر دارند، در صورتی که باور غلطی است.

از مزایای صندلی ماساژ به موارد زیر می توان اشاره کرد:

کاهش استرس ، تنش و اضطراب

مطالعات نشان داده اند که ماساژ درمانی علائم استرس را کاهش می دهد. درمانگران این مطلب را به تجربه این مسئله را درک می کنند، اما این مسئله طی تحقیقات ثابت شده است.

نتیجه این تحقیقات این است که ماساژ منجر به کاهش شدت تنش در سطوح فیزیکی و روانی می شود. برای مثال مصرف اکسیژن ، فشار خون وسطح کورتیزول بزاق، در مطالعات کنترل شده، بعد از 10 تا 15 دقیقه کاهش پیدا کرده است.

در جامعه امروز که سالانه در سراسر دنیا معادل 26 بیلیون دلار هزینه درمانی برای مقابله با استرس می شود و استرس افراد خسارتی بالغ بر 95 بیلیون دلار به محیط های کاری و انواع مشاغل وارد می کند.

پس اینکه می گوییم صندلی ماساژ در قبلا این هزینه ها بهترین راه  پیشگیری است، اصلا مسئله خنده داری نیست.

آرامش و کاهش دردهای عضلانی

بدن انسان یک ماشین پیشرفته است. وقتی بدن شما بیش از حد نیاز سلامتی، درگیر می شود. ماهیچه ها و عضلات سفت و سخت می شوند. در واقع این ها سیگنال هایی

هستند برای اینکه بدن شما به چک کردن نیاز دارد.

صندلی ماساژ بهترین  و لوکس ترین راه  برای استراحت شما در خانه است و  به راحتی به شما کمک می کند تا تنش و اضطراب را از بدن خود دور کنید، مخصوصا در حالت ماساژ شیاتسو.

بعد از یک روز طولانی و سخت کاری به شما قول می دهیم که یک صندلی ماساژ ، یک وسیله بهشتی برایتان محسوب می شود.

بهبود جریان خون

صندلی ماساژ منجر به بهبود جریان خون می شود. دو جزء در صندلی ماساژ منجر به بهبود جریان خون می شود:

ماساژ مکانیکی :

این ماساژ شامل انواع روش های ماساژ ضربه ای، رولر ، گرفتن عضلات و ماساژ شیاتسو می شود. در تمام این روش ها، غلطک ها با حرکات مختلف بر روی نقاط خاص بدن، موجب بهبود جریان خون در بدن می شوند.

مزایای زیادی در بهبود گردش خون وجود دارد:

 • سرعت بخشیدن به بهبود بیمار ی ها و جراحت ها
 • از بین بردن سموم بدن
 • تحریک اندورفین که به بدن کمک می کند تا به راحتی با استرس و درد روبرو شود.

ماساژ نقطه صفر گرانشی:

این ویژگی از بهترین ویژگی ها در صندلی های ماساژ است. در چنین وضعیتی ، خون شما به قسمت های مختلف بدن می رسد و گردش خون به سرعت افزایش می یابد.

افزایش سیستم ایمنی بدن

آیا می دانستید که یک ماساژ 45 دقیقه ای منجر به افزایش کنفوسیت ها در بدن می شود؟

لنفوسیت ها، سلول های سفید خون هستند که کار دفاع از بدن در برابر بیماری ها را بر عهده دارند.وقتی بدن قادر به تعداد لنفوسیت ها است،بهتر می تواند در برابر بیماری هایی مانند سرماخوردگی، تب یا آنفولانزا مقاومت کند.

کارشناسان معتقدند تنها یک ماساژ برای تغییرات و تحریک غدد بدن کافی است تا ایمنی بدن نیز افزایش پیدا کند.

تحریک غدد لنفاوی

غدد لنفاوی بدن همانند جریان خون از اهمیت بالایی برخوردار است. این غدد مانند زه کشی تعادل مایعات بدن را حفظ می کند و در برابر عفونت ها از بدن محافظت می کند.

بهترین راه برای شناخت غدد لنفاوی این است که آن را به عنوان سیستم فاضلاب بدن برای جمع آوری مواد زاید بدن در نظر بگیریم.

غدد لنفاوی کار پمپاژ خون  را انجام نمی دهد، اما در زمانی که نفس می کشید در سراسر بدن حرکت می کند و زمانی که سبک زندگی ساکن را انتخاب می کنید، این غدد راکد می شود و منجر به ایجاد عفونت در بدن می شود.

ماساژ با صندلی های ماساژ و شیوه مکنده آن ، غدد لنفاوی را در بدن تحریک می کند و موجب حرکت آنها در سراسر بدن می شود.تحرک غدد لنفاوی منجر به مقابله با التهاب و بیماری های بدن می شود.

بعد از یک روز کاری، خستگی منجر به تورم پاها می شود که بعد از آن یک ماساژ دلپذیر با صندلی های ماساژ این تورم را کاهش می دهد.

در واقع اصطلاحی که می گویند در انتهای روز کاری پاهای خود را بالا ببرید تا خطر ابتلا به سکته قلبی را کاهش دهید، همین است.

کاهش دردهای مزمن و سردرد

صندلی های ماساژ پیشینه ثابتی برای کاهش انواع درد های رایج بدن مانند سردرد، درد گردن ، شانه و کمر هستند. ماساژ سطح کورتیزون را کاهش می دهد و موجب افزایش 28 درصدی سطح سرتونین می شود.

سرتونین یکی از مکانیسم های ضد درد است که با افزایش آن بدن قادر به کنترل درد می شود.

همه صندلی های ماساژ قادر به کاهش درد ها نیستند، اما صندلی ماساژ های خاصی طراحی شده اند که از طریق گرم کردن بدن و ماساژ های خاص، دردهای عضلانی را کاهش می دهند.

این صندلی ها مخصوصا برای سالمندان که از دردهای مزمن رنج می برند می تواند بسیار سودمند باشد و می تواند یک جایگزین ارزان قیمت برای تجهیزات الکترونیکی گران قیمت باشد.

بهبود ستون فقرات و کاهش فشار

برای این مورد خاص می توان از صندلی ماساژ های با ویژگی نقطه صفر گرانشی استفاده کرد.برخی از صندلی های ماساژ نیز دارای برنامه هایی هستند که به فرم دهی ستون فقرات کمک می کنند.

بهبود وضعیت بدن

تعادل بدن و بهبود وضعیت بدن از دیگر مزایای صندلی ماساژ است. با استفاده مداوم از یک صندلی ماساژ خوب می توانید ناهماهنگی های ستون فقرات وعضلات گردن و شانه را اصلاح کنید. به همین دلیل صندلی های ماساژ در بین ورزشکاران و ستارگان محبوبیت بالایی دارد.

انعطاف پذیری بیشتر

از دیگر مزایای استفاده منظم از صندلی های ماساژ افزایش انعطاف پذیری بیشتر است.صندلی های ماساژ می توانند به کاهش درد ها و گره های عضلانی کمک کنند.

گره های عضلانی ناشی از تمرینات سخت و وزنه های سنگین هنگام ورزش، منجر به درد عضلانی و کاهش دامنه حرکتی افراد می شود.

افرادی که از این نقاط حساس رنج می برند، برای تسکین و ترمیم آن می توانند از ماساژ منظم استفاده کنند،تا این نقاط و گره های عضلانی به مرور از بین بروند.

تنظیم فشار خون بالا با صندلی های ماساژ

احساس آرامش وآسودگی بدن باعث کَاهش و تنظیم فشارخون می شود.ماساژ می تواند نتیجه مشابه دویدن و یوگا داشته باشد؛ فشار خون شما پایین می آید و ضربان قلب شما منظم می شود.

بهبود کیفیت خواب

تحقیقات نشان داده اند که ماساژ درمانی خستگی را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. این مزیت نه تنها شامل زنان و مردان در تمام سنین، بلکه بیماری های خاص و برخی ناتوانان حرکتی را نیز در برمی گیرد.

دور شدن از افسردگی

افسردگی در حاضر از بیماری های بسیار شایع است و خبر خوب این است که صندلی ماساژ یکی از راه های کاهش افسردگی است.

ماساژ در طولانی مدت منجر به آزاد شدن هورمون های سرتونین، دوپامین و اندورفین می شود. به همین دلیل خرید صندلی ماساژ یک سرمایه گذاری طولانی مدت برای دوری از افسردگی است.

تحقیقات نشان داده که بزرگسالانی که در هفته 2 تا 3 جلسه ماساژ 15 دقیقه ای را تجربه می کنند، می توانند از افزایش امواج دلتا و بتا نیز بهره مند شوند.

امواج دلتا ، امواج مربوط به خواب و امواج بتا مربوط به بخش هوشیاری و بیداری هستند. ماساژ درمانی به بزرگسالان کمک می کند تا با کاهش اضطراب در بیداری ، خواب عمیق و راحتی را تجربه کنند.

برخی مطالعات بر روی زنان مبتلا به سرطان پستان نشان داده است که جلسات 30 دقیقه ای ماساژ ،برای 5 مرتبه در هفته نتایج شگفت انگیزی را در پی داشته است. سطح دوپامین و سرتونین و لنفوسیت ها افزایش یافته و در نتیجه وضع کلی این افراد بهبود یافته است وسیستم ایمنی بدن آنها قوی تر شده است.

از آنجایی که شرکت ها و سازمان ها نیز از مزایای صندلی ماساژ آگاه شده اند، ادارات با راه اندازی اتاق های ماساژ و تجهیز آن به صندلی ماساژ برای استفاده کارمندان، به افزایش کارایی آنان در طول روز کمک کرده است.

فیتنس بارداری و تاثیر آن بر روی جنین

فیتنس در دوران بارداری و تاثیر آن بر سلامت جنین

 مزیت های ورزش هایی مانند شنا، پیاده روی و حتی رقص در دوران بارداری،بی پایان است. با وجود اینکه تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد، با این حال ورزش و تحرک ، به همان اندازه که بر سلامت آینده مادر تاثیر دارد، برای رشد و سلامت جنین نیز مفید است.

آزمایشات و تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است؛از مزایای عمومی ورزش در بارداری و تاثیر آن بر روی جنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش ابتلا به بیماری دیابت

تحقیقات ثابت کرده اند که نوزادانی که از مادران ورزشکار متولد می شوند، نسبت به انسولین حساسیت بهتری دارند و بدن آن ها مقاوم تر است؛ و این ویژگی تا زمان بزرگسالی آن ها ادامه خواهد داشت.

بهبود سلامت مغز

آزمایشات نشان داده اند که فرزندان مادران ورزشکار از آرامش بیشتری برخوردارند و کمتر مستعد بیماری های عصبی هستند.

شاخص توده بدنی پایین (BMI) 

وقتی مادران در دوران بارداری ورزش می کنند، نوزادان آنها کمتر در معرض چاقی و دیابت قرار می گیرند. حتی اگر این مادران در این دوران غذاهای چرب مصرف کنند، بازهم ورزش و تحرک مادر ف هرگونه تاثیر منفی این غذاها را بر کودک کاهش می دهد.

قلب قوی برای نوزاد

تحقیقات بر روی نوزاد انسان نشان داده است که، ورزش منظم و روزانه مادر موجب تقویت قلب جنین و ضربان قلب منظم آن درهفته 36 بارداری می شود. این تحقیقات که تا بعد از تولد نیز ادامه داشته اند نشان داده که تاثیر ورزش و تحرک مادر حتی تا یک ماه بعد از تولد بر روی نوزاد باقی است.

 

 

وسایل پزشکی ورزشی چیست و بطور عمومی چه کاربرد هایی دارند؟

رشته پزشکی ورزشی چیست؟

هرچند رشته پزشکی ورزشی به عنوان یک رشته تخصصی پزشکی در چند دهه اخیر مطرح شده‌است، ولی سابقه آن با تاریخ ورزش درجهان پیوند خورده‌است.

از هنگامی که ورزش وجود داشته است، مباحث پزشکی و ورزشی نیز در کنار هم مطرح بوده‌است.با گسترش ورزش و همگانی تر شدن آن دانش بشری در خصوص پزشکی ورزشی به‌ویژه در بعد آسیب‌های ورزشی و بازتوانی ورزشی افزایش یافت.

تجهیزات پزشکی ورزشی چیست؟

این تجهیزات به دو دسته درمانی و کمکی تقسیم می شوند و نقش اساسی در بهبود و توان بخشی دارند.

تجهیزات درمانی

هدف این تجهیزات بهبود و توان بخشی افراد است:

 • دستگاه های الکترونیکی
 • تجهیزات مکانیکی

دستگاه های الکترونیکی

این دستگاه ها بیشتر مورد توجه بخش پزشکی و درمانی( فیزیوتراپی) قرار گرفته است. این نوع دستگاه ها (compex) مشابه وسایل قدیمی مورد استفاده در بخش پزشکی هستند.

با فرستادن پالس های الکترونیکی و یا صوتی به عضلات و رباط ها باعث تحریک سلول ها ( ایجاد انقباض های کوچک در بخش آسیب دیده) و یا افزایش جریان خون و گرما درون بافتی (جریان خون بیشتر باعث تخیله مواد درد زا از درون سلول ها و میزان درد را برای افراد قابل تحمل تر می کند)و نهایتا ترمیم بافت ها می شود .

همچنین این انقباض ها و تحریک سیستم عصبی در مواردی که فرد دچار آسیب های عصبی است، باعث تقویت سیستم عصبی و بهبود نرون ها می شود.

این نوع دستگاه ها مورد توجه ورزشکاران نیز قرار گرفته و از حالت کلینکی خارج شده است. ورزشکاران با استفاده از دستگاه هادر حین و بعد از تمرین میزان دفع اسید لاکتیک و مدت زمان تمرین خود را افزایش می دهند.

دستگاه های مکانیکی ( پزشکی ورزشی)

این نوع تجهیزات، دستگاه های مکانیکی کمکی و درمانی هستند ،که برای بازیابی توان حرکتی برای افراد دارای آسیب های فیزیکی( قطع نخاع، پارگی تاندون و …) کهولت سن و یا  بیماری های خاص (پارکینسون یا معلولیت و…)  مورد استفاده قرار می گیرند.

در حرکت درمانی با توجه به ناتوانی افراد، روش های مختلف درمانی استفاده می شود. تمرینات بر اساس توان ، سن و مدت زمانی که عضله و یا رباط مورد نظر،

بی حرکت بود یا دچار تحلیل شده است، برای فرد تعریف می شود.

این تمرین ها با شدت بسیار کم آغاز و با افزایش توان افراد ،کیفیت ،تعداد و مدت زمانی که بتوانند حرکت مورد نظر را انجام دهند، شدت حرکت ، نوع و مدت زمان تمرینات تغییر می کند.

تمرینات ايزومتريك و مقاومتی ، با استفاده از وسايلی که بطور معمول استفاده می شوند ،از قبيل فنر ، قرقره ، وزنه ، صندلی چهار سر ، پارالل ، دوچرخه ثابت ، چرخ شانه ، نردبان شانه ، كشش مكانيكی گردن و … و یا دستگاه های پیشرفته پزشکی ورزشی، با تناسب نوع هدف اجرا می شود.

انواع دستگاه های الپتیکال (اسکی فضایی)

تمرین با الپتیکال(اسکی فضایی)، تمرینی با ضربه های کم است که باعث سوزاندن کالری می شود.

برخلاف دویدن روی تردمیل می توانید با استفاده از الپتیکال فشار را از روی زانوهای خود بردارید. الپتیکال های هر کارخانه با دیگری فرق دارد پس قبل از انتخابتان تحقیق کنید.

کراس ترینِر

بسیاری از الپتیکال ها (اسکی فضایی) هستند که روی نیم تنه ی پایینی تمرکز دارند و دستگیره هایشان ثابت است. این نوع الپتیکال را کراس ترینر می نامند، که یک تمرین بر روی نیم تنه ی بالایی شما است درحالی که در نیم تنه ی پایینی و پاهای خود در حال سوزاندن کالری هستید.

دسته ی محرک

متناسب با نوع دستگاه، دسته ی محرک در مرکز یا جلو قرار می گیرد. دسته ی محرک وقتی جلو است وزن بدنتان را به سمت جلو نگه می دارد.

و همین باعث شده تعادل کم باشد. وقتی دسته ی محرک در مرکز است، وزنتان هم در مرکز جمع می شود و معمولاً نرم ترین حرکت را به وجود می آورد.

حرکت پدال ها

همه ی الپتیکال ها حرکت وابسته یا مستقل دارند. در حالت مستقل، شما تمرینی سخت تر خواهید داشت چون هر پا جداگانه باید پدال بزند ،ولی در حالت وابسته پدالی که با یک پایتان جلو می برید نیرویی به پدال دیگر وارد می آورد و شما راحت تر پدال می زنید و کاری که انجام می دهید کمتر می شود و فشار کمتری روی مفاصلتان وارد می آید.

حرکت های دیگر

الپتیکال هایی که پدال زدن معکوس را هم برای شما امکان پذیر ساخته اند تمرینی قوی تر بر روی عضلات عقب ران به همراه دارند. الپتیکال هایی که شیب دار هم می شوند به شما این امکان را می دهند که فقط روی پاهایتان کار کنید.

اگر این پست برایتان مفید بوده است، آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

بهترین دستگاه های ورزشی برای افراد بالای 50 سال

بهترین تجهیزات پزشکی ورزشی در فیتنس سالمندان

کالج پزشکی ورزشی آمریکا( ACSM) و اتحادیه قلب آمریکا یک برنامه ی راهنما کننده برای بزرگسالان در سال 2007 ترتیب داده است.30 دقیقه تمرین ایروبیکی،5 روز در هفته به همراه مقداری تمرین تقویت عضلانی، پیشنهاد ما برای شما است تا با جسمی سالم تر پا به سن بگذارید.

افرادی که بالای 50 سال  هستند می توانند بهترین منفعت را در استفاده کردن از دستگاه های تمرینی که یک گروه از عضلات را مورد هدف قرار می دهد و احتمال آسیب دیدن را کاهش می دهد،بدست آورند.

دوچرخه ی ثابت نشسته پشتی دار

طبق گفته ی اتحادیه ورزشهای آمریکا ، بهترین تمرین قلبی_عروقی برای افراد بالای 50 سال،تمرینی است که شدت بالایی را به بدن وترد نکند؛ مانند دوچرخه سواری،دویدن و شنا.

دوچرخه ی ثابت نشسته پشتی دار، دارای یک تکیه گاه برای کمر می باشد. این امر باعث می شود پاها بصورت آزادانه در جلو قرار بگیرند و روی عضلات حجیم پاها بدون هیچ گونه فشاری به کمر، کار شود.

بیشتر باشگاه های ورزشی هم دوچرخه های ثابت عادی و پشتی دار را در قسمت دستگاه های هوازی خود دارند. حتی می توان از این دوچرخه ثابت برای ورزش در خانه نیز استفاده کرد.

تردمیل :

دستگاه تردمیل یک دستگاه قلبی_عروقی (هوازی) است که لزوما شدت تمرینی بالایی را تا زمانی که روی آن پیاده روی می کنید.

اکثر تردمیل ها با قابلیت تنظیم سرعت و شدت و شیب در دسترس قرار دارند و با توجه به توان کاربر و سطح فیتنس افراد میزان ضربان قلب را افزایش می دهند.

پیشنهاد اتحادیه قلب آمریکا به افراد بالای 50 سال این است که از تردمیل برای پیاده روی استفاده کنند.

دستگاه های دارای وزنه :

افراد بالای 50 سال که تمرینات عضلانی ندارند سالانه  0.63 کیلوگرم از حجم عضلانی خود را از دست می دهند. طبق استاندارد انجمن ملی دستیابی به سلامت و توان بدنی(SNCA) آمریکا، تمرین با وزنه می تواند  حجم عضله را حتی در افراد 90 ساله افزایش دهد .

غلتک دراز نشست :

این دستگاه عضلات مرکزی پشت و شکم را تقویت می کند و یک انتخاب مناسب برای افراد بالای 50 سال محسوب می شود. زیرا از کمر افراد محافظت می کند و به افراد کمک می کند تا راحت تر حرکات شکم را انجام دهند.

تمرینات ایستگاهی با دستگاه های تمرینات قدرتی:

دستگاه های ایستگاهی به گونه ای طراحی شده اند که از مفاصل محافظت کنند و تنها روی گروهی از عضلات که مورد هدف فرد است، نیرو وارد کنند. افراد بالای 50 سال  می توانند تمرینات ایستگاهی خود را با این دستگاه ها انجام دهند و حجم عضلات خود را به درستی و با جلوگیری از آسیب دیدگی افزایش دهند.

تمرینات ایستگاهی با دستگاه های وزنه آزاد:

وزنه های آزاد نیز گزینه ی خوبی برای افرادی که دچار مشکلاتی همچون آرتوروز و عدم انعطاف پذیری هستند( وزنه های سبک باشد و با شدت تمرین بالا نباشد)می باشند. دقت کنید که از این دستگاه ها و وزنه بصورت نشسته و در حالتی که فرد تکیه داده است استفاده شود تا آسیبی به کمر او وارد نشود.